Bezpieczeństwo i niezawodność: Panel HMI i sterownik PLC dbają o zdrowie pacjentów

Opublikowano

JFC Polska we współpracy z BioMedAqua stworzyło innowacyjne urządzenie (BMAsept M4) do dezynfekcji pomieszczeń, w którym zostały wykorzystane komponenty dostarczone przez Fatek Polska. Dzięki zastosowaniu zaproponowanego przez Fatek panelu HMI P5070NA i sterownika PLC FBs-20MAJ2-D24 z modułem wagowym, urządzenie gwarantuje niezawodność, wytrzymałość oraz intuicyjną kontrolę parametrów i ustawień dezynfekcji. BMAsept M4 jest uniwersalnym rozwiązaniem, które może być wykorzystane w różnych branżach, umożliwiając efektywne zarządzanie procesem dezynfekcji i zapewniając skuteczną eliminację patogenów.

Z poniższego artykułu dowiecie się o procesie wdrożenia i zastosowaniu panelu HMI i sterownika PLC.

Cele klienta

Bezpieczeństwo

Zwiększenie bezpieczeństwa operatorów i pacjentów, chroniąc ich przed patogenami oraz środkami czystości

Jakość dezynfekcji

Zwiększenie skuteczności dezynfekcji poprzez obliczanie wagi środka dezynfekującego przez sterownik PLC z systemem wagowym

Optymalizacja czasu pracy

Skrócenie czasu dezynfekcji dzięki zintegrowanemu urządzeniu

Uniwersalność

Stworzenie uniwersalnego urządzenia do dezynfekcji, które jest dostosowane do obsługi przez każdego (niezależnie od poziomu zaawansowania) i w każdej branży

Wyzwania

Ograniczenia budżetowe

Uniwersalność urządzenia powoduje, że klient poszukiwał taniego rozwiązania "na każdą kieszeń"

Wytrzymałość

Niezawodność i długowieczność urządzenia, ograniczająca wydatki użytkownika oraz zwiększająca bezpieczeństwo w sektorach wymagających utrzymywania czystości

Sterylność

Spełnienie norm i standardów branżowych związanych z bezpieczeństwem, jakością i funkcjonalnością urządzenia (dostosowanie do pracy w sterylnych warunkach)

Rezultat

Niska cena komponentów

Łatwa obsługa bez przeszkolenia

Wysoki poziom bezpieczeństwa użytkownika i pacjentów

Opis firmy

Wdrożenie komponentów automatyki przemysłowej wcale nie musi ograniczać się do branży przemysłowej. Wykorzystanie urządzeń przeznaczonych w pierwotnym zamyśle do fabryk jest również świetnym rozwiązaniem dla innych branż, ponieważ są one znacznie wytrzymalsze i elastyczniejsze w zastosowaniu od urządzeń nieprzemysłowych. Tą myślą kierowała się firma JFC Polska, która zajmuje się opracowywaniem pneumatycznych urządzeń do zastosowań medycznych.

JFC Polska skonstruowała BMA sept M4, 4-dyszowe urządzenie do dezynfekcji pomieszczeń dedykowane dla szpitali i szkół. Urządzenie jest dystrybuowane przez BioMedAqua, który jest polskim producentem ultraczystego i stabilnego kwasu podchlorawego, czyli kwasu dezynfekcyjnego, który jest wykorzystywany w konstrukcji maszyny stworzonej przez JFC Polska. 

Opis urządzenia

BMAsept M4 to czterodyszowy, mobilny zamgławiacz pneumatyczny przeznaczony do dezynfekcji pomieszczeń. Jest wyposażony w dotykowy, intuicyjny wyświetlacz – panel HMI P5070NA Fatek  z wgranym oprogramowaniem. Dołączony do urządzenia bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych przyspiesza proces ustawiania procedury dezynfekcji. Całym procesem dezynfekcji kieruje sterownik Fateka PLC FBs-20MAJ2-D24 z modułem wagowym. 

Mobilny zamgławiacz staje się rozwiązaniem nie tylko przydatnym i polecanym, ale nawet koniecznym w każdej branży (spożywczej, instytucjonalnej czy produkcyjnej), pomimo że jest dedykowany dla szpitali. Wzrastająca w społeczeństwie lekooporność społeczeństwa, której przykład doświadczyliśmy podczas pandemii COVID-19, sprawia, że skuteczna i bezpieczna eliminacja groźnych patogenów jest dla człowieka koniecznością.

urządzenie do dezynfekcji

Zastosowanie zamgławiacza

Mobilne urządzenie BMAsept M4 zostało wykorzystane m.in. w szpitalu w Radzyminie i w Szpitalu Zakonu Bonifratów Św. Jana Bożego w Łodzi do zamgławiania pomieszczeń suchą mgłą.

Realizacja i budowa 4-dyszowego zamgławiacza

JFC Polska, konstruując 4-dyszowe urządzenie do dezynfekcji pomieszczeń, miało na celu zwiększenie bezpieczeństwa operatorów i pacjentów oraz zwiększenie skuteczności dezynfekcji. BMAsept M4 z założenia miało być urządzeniem uniwersalnym – przeznaczonym do pracy w każdej branży. Wobec tego JFC stanęło przed wyzwaniem stworzenia estetycznego, prostego w obsłudze i budżetowego rozwiązania. 

W tym celu zaoferowaliśmy intuicyjny w obsłudze i elegancki panel HMI P5070NA. Panel został wykonany w sposób przemysłowy, dzięki czemu będzie funkcjonować znacznie dłużej od konstrukcji zrobionej za pomocą Arduino. Zaproponowany przez nas panel prezentuje się czytelnie i ładnie:

zastosowanie panelu hmi
panel operatorski

BMAsept M4 używa maksymalnie 12 wejść i 8 wyjść cyfrowych, wobec czego nie jest skomplikowaną aplikacją. Dlatego zaoferowaliśmy sterownik PLC FBs-20MAJ2-D24, co pozwoliło ograniczyć wydatki budżetowe klienta. Po wybraniu kubatury (objętości) pomieszczenia na panelu HMI, informacja dociera do sterownika PLC z modułem wagowym, który przelicza, ile gramów środka dezynfekcyjnego potrzebuje do jego skutecznej dezynfekcji. Jeżeli w zbiorniku na belce tensometrycznej znajduje się wystarczająca ilość środka do dezynfekcji (sterownik sprawdza jego wagę) to sterownik uruchamia program dezynfekcji. Panel HMI wysyła wówczas ostrzeżenie o konieczności opuszczenia pomieszczenia i przekazuje informacje o tym, kiedy rozpocznie się dezynfekcja oraz ile będzie trwać. 

Współpracując z BioMedAqua i korzystając z komponentów dostarczonych przez Fatek, JFC Polska stworzyło uniwersalne rozwiązanie, które gwarantuje bezpieczeństwo operatorów i pacjentów oraz skuteczną dezynfekcję. Dzięki zastosowaniu panelu HMI P5070NA i sterownika PLC FBs-20MAJ2-D24 z modułem wagowym, urządzenie jest niezawodne, wytrzymałe i długowieczne. Panel HMI zapewnia intuicyjną kontrolę parametrów i ustawień, a sterownik PLC pozwala na precyzyjne zarządzanie procesem dezynfekcji. BMAsept M4 znalazło zastosowanie w różnych branżach, zapewniając skuteczną eliminację patogenów i efektywne zarządzanie dezynfekcją pomieszczeń. Dzięki temu rozwiązaniu operatorzy i pacjenci mogą być pewni bezpieczeństwa i skuteczności procesu dezynfekcji.

Aktualności # # #